Ach, ty famózní vánoční večírky

Cítíte to také?
Ve vzduchu sváteční atmosféra, mrazivé počasí.  Bonusy na konci roku leží hned za rohem, zatímco šéfové již lehce dávají nohu z pedálu. Čokoláda, svařák, medovina voní na každém kroku a rohu.

A přesto, navzdory tomuto množství sváteční nálady, cítíte lehký, postupně narůstající sezónní třes. Protože dnes ráno vám přišlo do emailové schránky oznámení s předmětem 'Letošní vánoční párty'. Je to tu, loučení se se starým rokem, čas Vánoc.
Tedy čas na společnou, dle vašich šéfů fantastickou party. Půjdete s velkým sebezapřením nebo budete vymýšlet důvody, proč skutečně nemůžete přijít od rýmičky, po hlídání dětí, či alkoholové diety nebo se naopak budete těšit?
Vždyť se se svými kolegy se vidíte minimálně 8 hodin denně v kanceláři, proč ztrácet čas dalšími setkáními? Honí se vám hlavou?
Ale bojíte se, a cítíte, že jste povinen se ukázat, jste si vědomi, že pokud nepřijdete, manažeři si vaši nepřítomnost uvědomí, a v budoucnu vám to vyčtou? „Nejste týmový hráč, ani nechodíte na večírky apod.' Téměř 80 procent lidí se skutečně díky tomu cítí pod tlakem.
Na druhou stranu vánoční večírky mohou být dobrou příležitostí vypustit trochu páry, popovídat si v jiném světle s kolegy, se šéfy, s lidmi, které naopak potkáte na chodbách jednou za měsíc.

Ovšem obavy z takových mejdanů jsou tu velké a někdy opodstatněné

Mezi nejčastější důvody, proč se lidé těchto událostí obávají, jsou výběr špatné restaurace, programu, pocit nátlaku, že musí pít, pocit nátlaku strávit ještě víc času se spolupracovníky, s nimiž se jim vůbec nelíbí mluvit, natož s nimi být čtyři hodiny večer a předstírat super zábavu.
Nicméně vyjádření vašich pravých pocitů o vánočním večírku, pokud nejste fanouškem, má potenciál být stejně škodlivé jako nevhodná opilá poznámka šéfovi a z jistého průzkumu, třetina lidí uvedla, že nedůvěřují kolegovi, který se nezúčastnil večírků a často ho pak i nevědomky vylučují z party.
Ale nebuďme tak tvrdí a jednoznační, navzdory úskalí odsouzení, mnozí lidé se události skutečně nemohu zúčastnit, a to, pokud se kříží s jejich soukromými plány – hory, narození dětí, půl roku předem zaplacená dovolená.
Na druhu stranu, dosti dotazovaných jsou toho názoru, že prostředky, které byly do těchto akcí investovány, mohou být efektivněji využity: 'Mnohem raději bych, kdyby můj šéf vzal peníze a poskytl nám bonus, místo večírku.“ Trochu více peněz do našich kapes je to, co potřebujeme v tomto ročním období, ne sledovat lidi, které nemáme rádi nebo je nechceme vidět opité. Hm, také názor.


A dostáváme se k alkoholuKdyž všichni vidí, že marketingový manažer se chystá pod vlivem většího než menšího množství alkoholu, udělat ze sebe blázna, nikdo to nechce vidět. Když ředitel prodeje má příliš mnoho upito a zapomene na své školení o sexuálním obtěžování, zavání to také problémem. A ani vy se nechcete ztrapnit před lidmi, tedy varování zní: Opatrně!! Nebo se druhý den budete cítit trapně, budete mít potřebu se omlouvat a ostatní se na vás budou dívat ehm přinejmenším se smíšenými pocity.


Závěrem?
Je to čistě na vás, vašem rozhodnutí, ale ruku na srdce, pokud víte, jak se chovat, pár hodin na večírku vás nezabije a kdoví, třeba z toho bude párty roku, tak jako jsme to měli my letos v Sii!! Vánoční slavnosti jsou přeci čas na to, abychom si navzájem poblahopřáli za rok náročné práce. Takže nesténejte, Vánoce přicházejí jen jednou ročně, a to snad přežijete.

 

Autor: SiiCzech