Po prázdninách zpět do práce? Pár tipů, jak to zvládnout

Sváteční období je nyní oficiálně ukončeno a vy jste se vrhli zpátky do reality? Všechno to nákupní šílenství a pečení sladkého, smažení a vaření je za námi. Novoroční oslavy a možná i problémy, které díky nim nastaly jsou zapomenuty. Je čas vrátit se zpátky do práce, připravte se, bude to velmi emocionální. Je totiž vědecky dokázáno, že návrat do rutiny vede k demotivaci. Proto jsme pro vás sestavili pár tipů, které vám pomohou vypořádat se s Post Holiday Blues a udržet si rovnováhu v pracovním životě. Ale než se k nim dostaneme, zamyslíme se krátce nad otázkou, proč jsme tak deprimovaní.

Čas potřebný k tomu, aby se člověk po svátcích znovu přizpůsobil, má hodně co do činění s tím, jak vidíte svoji práci. Pokud svoji práci milujete, přechodný čas je kratší a méně bolestivý. Pokud svojí práci nemáte rádi a chodíte do ní s odporem, návrat do reality trvá déle. V tomto případě, je na čase položit si otázku, jestli jste na správné cestě za svojí kariérou. Je zajímavé, že první lednový týden zaznamenávají pracovní portály nejvyšší návštěvnost. Pozor, předtím, než začnete dělat velká rozhodnutí, radíme, abyste si tento vážný krok promysleli, protože vaše pocity mohou být skutečně jen následky období po skončení dovolené…nicméně zpět k našemu tématu.

První den

Budík dost otravně huláká a připomíná, že je čas. Jste probuzeni do záště a čirého zoufalství.
Všichni ho nenávidí, a všichni ho mají po skončení dovolené, pocit - tzv. Post Holiday Blues. Je to jeden z nejhorších pocitů v životě dospělého, v podstatě znamená, že se musíte vrátit zpět do každodenní reality a rutiny svého života. 
Jak se jen vymluvit a aspoň zůstat ještě jeden jediný den v posteli? Přemýšlíte. Skutečně přitažlivé jsou vaše myšlenkyJBohužel, víte, že není na výběr ani cesty zpět.

Přijměte to

Pochopte, že je v pořádku, cítit se mizerně. Prvních pár dní v pracovní rutině bude těžkých, dokonce i když jste typ člověka, ze kterého číší pozitivní energie, je v pořádku nechat ovlivnit svůj návrat do práce trochou smutku, nervozity a mrzuté nálady. Vezměte to z druhé stránky, zase tak nic hrozného se vám neděje. Vzpomeňte si na kolegy z kanceláře, „dobrá“, na ty fajnkolegy, a začněte se těšit. A nezapomeňte že ti všichni jsou na stejné lodi jako vy, nejste v tom sami. Přijměte skutečnost, že každý den nemůžete strávit doma sledováním televize, pojídáním všeho, co se vám dostane na talíř a pod ruku a pitím jakbysmet.

Co udělat, abyste se první den cítili, co nejlépe?

Priority

Upřednostněte si své úkoly/priority, využijte první hodiny v kanceláři k tomu, abyste zjistili, co je naléhavé a co není a vyřešte pouze to nejnaléhavější.

Doručená pošta

Předně si před dovolenou nastavte e-mailovou schránku na „out of office“, tuto věc spousta lidí nedělá a nepovažují to za důležité. Chyba!
Ujistěte se, že jste správně nastavili termín a nechali pro urgentní věci alternativní kontakt. Murphyho zákony zde platí dokonale, nejvíce nových požadavků chodí vždy poslední dny před dovolenou, osvědčilo se také zapínat automatickou odpověď vždy již poslední pracovní den dopoledne.                                                     

Nástup                                                                                                                                    

Zkuste přijít do práce dříve, než je pro vás obvyklé. Důvod? První z nich je, že rychlé opuštění domu vám pomůže vyhnout se úzkosti. Druhým důvodem je, že budete mít v kanceláři klid a čas připravit se na kolegy, udělat si kávu, zajistit si klid ve vaší mysli a pořádek na stole.                                                                      

Příprava                                                                                                                                

Naše rada zní, večer před prací si připravte tašku, notebook, lítačku, peněženku, klíče, karty od budovy vaší kanceláře a podobně. Vyhnete se tak rannímu stresu.                                                                                                                

Nastavte cíle a realistické očekávání                                                                               

Pokud jste v minulém roce nedosáhli nějakého cíle, nastavte jej jako cíl v následujícím roce. Nenechte se odradit a neustále se prosazujte, pokud jde o rozvoj kariéry i rozvoj vašeho Já.Vaše kariéra musí mít směr a cíl. Vyhodnocujte si krok po kroku, jak se daří plnit váš plán a jak si vedete na cestě k cíli. Pro vaši kariéru je nezbytné stále se vzdělávat. Zjistěte v jakých kompetencích pokulháváte a začněte na jejich rozvoji pracovat. Více čtěte, navštěvujte semináře, konference, zdrojů je všude dost.

Zbývá jen popřát, ať je váš nový rok s malým n, ale velkým P(otenciálem), tím zatím nejlepším ve vašem život!

autor:SiiCzech